معرفی استان قزوین
 

قَزوین' شهری در استان قزوین در ایران است. این شهر مرکز شهرستان قزوین می‌باشد. مساحت قزوین ۵۶۹۳ کیلومتر مربع می‌باشد که از ۵ شهرستان، ۱۹ بخش، ۲۴ شهر و ۴۶ دهستان تشکیل شده‌است.استان قزوین میان مدار ۳۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۴۹ دقیقه عرض شمالی و میان ۴۸ درجه و ۴۴ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی در همسایگی استان گیلان (در شمال)، استان مازندران ( در شمال شرقی)، استان البرز ( در شرق)، استان مرکزی (در جنوب شرقی)، استان همدان (در جنوب باختری) و استان زنجان (در باختر) جای گرفته‌است . جمعیت این شهر برابر سرشماری سال ۱۳۷۵ مرکز آمار ایران برابر با ۵۷۷٫۵۷۱ نفر بوده‌است. زبان رایج مردم قزوین زبان پارسی است.

برخی از مردم این شهر به زبان‌های تاتی، مراغی، کردی، لری، ترکی و رمانلویی نیز سخن میگویند
. همچنین قزوین به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استان‌های شمالی و باختری کشور، نزدیکی به تهران، دارا بودن چند شهر صنعتی و نیز برخورداری از چندین دانشگاه از جمله دانشگاه بین‌المللی امام خمینی و دانشگاه آزاد قزوین از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است.

سابقه تاريخي و فرهنگي

به گواهي تاريخ، اين سرزمين همواره خاستــگاه دانشمنــدان ، انديشــه ورزان و هنروراني بوده كه نام هر يك از آنان بر تارك فرهنگ ايران اسلامي درخشنده است. بزرگان و نام آوراني همچون : ابوعبدا.. قزويني، ابومحمد عبدا.. بن عمران بن شاپور، داودبن سليمان بن غازي، ابوغانم خادم ، احمدبن ابراهيم قزويني، - از ياران ائمه اطهار و محدثين موثق شيعي- ابن ماجه- محدث بزرگ اهل سنت و گردآورنده سنن - عبدالجليل قزويني، امام الدين رافعي، زكــريا بــن محـمدقزويني، حمدا.. مستوفي، عبيدزاكاني ، نجم الدين كاتبي، شرف جهان قزويني، ملا خليلا، آقارضي، واعظ، سالك، وحيد،آصف، ميرعماد، ملك محمد، عماد الكتاب، شهيد ثالث، علامه دهخدا، سيد اشرف الدين حسيني( نسيم شمال)، عارف، ملا آقا حكمي، سيد موسي زرآبادي، شيخ مجتبي قزويني، علامه رفيعي، شهيد رجايي، سرلشگر بابايي و … كه طلايه داران خرد و روشنايي و پاسداران حريم فرهنگ و پارسايي اند.آوازه مكاتب و مدارس فلسفي، فقهي، عرفاني و هنري قزوين در سده هاي مختلف، اقاليم گوناگون را درنورديده و جويندگان معارف را به سوي خود كشانده است. حضور بزرگاني همچون صاحب بن عباد و امام احمد غزالي، خواجه نصير طوسـي ، اميــرمــعزّي ،قــطب الدين شيــرازي، شيــخ بـهائي، ميرداماد، ملاصدرا، فيض كاشاني، سيد جمال الدين اسد آبادي، ميرزاي شيرازي و ... نشان از اعتبار حوزه هاي علمي ـ  فرهنگي قزوين دارد. هم اينك نيز استقرار دانشگاه بزرگ و بين المللي امام خميني ( ره)، علوم پزشكي، كار، پيام نور، آزاد و مجتمع هاي آموزشي ديگر مهر تاييدي بر  شايستگي ها و توانايي هاي فرهنگي اين خطّه از ايران عزيز است.
قزوين آئينه تاريخ و طبيعت ايران-استان قزوين با مساحتي حدود 158200 كيلو متر قريب به 1 درصد از مساحت كل كشور- از شمال به استانهاي مازندران و گيلان- از غرب به استانهاي همدان و زنجان ، از جنوب با استان مركزي و از شرق به استانهاي تهران محدود مي باشد.
سابقه سكونت گزيني و تمدن 9 هزار ساله و آثار باستاني و تاريخي چشمگير كه بيش از 11 درصد آثار ثبت شده در فهرست ملي كشور را شامل مي شود و از اين نظر استان قزوين رتبه نخست را داراست . در كنار طبيعت بكر و گوناگون، كوههاي بلند، غار هاي شگفت ، دره هاي عميق ، باغ هاي هزار و پانصد ساله ، درياچه ها، تالابها ، شاليزار هاي سرسبز و صحراي خشك و كويري مجموعه كم نظيري از جاذبه هاي گردشگري را گرد آورده است.
نژاد: مردم شهر قزوين از نژاد اصيل آريايي هستند. آن ها قرن هاي متمادي است كه در اين ناحيه سكونت گزيده و شهر نشيني را آغاز كرده اند . برخي از ساكنين نواحي استان ، به جز افرادي كه در قسمت الموت و كوهپايه زندگي مي كنند ، گروه هاي قومي ديگري هستند كه به لحاظ سياسي و موقعيت خاص جغرافيايي اين منطقه و استفاده از امكانات آن ،‌در زمان هاي مختلف از نواحي ديگر به اين سرزمين آمده و در آن استقرار يافته اند.
زبان: زبان هاي رايج در استان قزوين عبارتند از : فارسي، تاتي، مراغي، كردي، لري، تركي و رمانلويي.
زبان رايج مردم شهر قزوين و نيز بيشتر ساكنين بخش هاي شرقي اين استان ، «فارسي» است.
بر اساس آخرين گزارش سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان قزوين رتبه اول را در تعداد آثار تاريخي ثبت شده در كشوردارد.(بيش از هزار اثر تاريخي و باستاني)
شهر قزوين از جمله شهر هايي است كه داراي دانشگاه بين المللي است و بيش از يكصد هزار دانشجو در دانشگاههاي استان مشغول به تحصيل هستند و استان را به يك شهر دانشگاهي تبديل كرده است

تصاویر فرهنگی قزوین